Diagnostyka

Ubytek słuchu to przypadłość często spotykana u osób w każdym wieku. Nie ma powodu, aby się jej  wstydzić. Należy  jednak problem ten traktować poważnie. Przecież ma ogromny wpływ nie tylko na Państwa życie, ale również  na funkcjonowanie Państwa rodziny i przyjaciół. Nieleczona wada pogłębia się, co pozostawia swoje piętno także na psychice Pacjenta.
Na szczęście nowoczesna technologia aparatów słuchowych w znaczącym stopniu zmniejsza niedogodności wynikające z niedosłuchu i umożliwia znalezienie rozwiązania, które zmieni Państwa komfort życia.

Pierwszym objawem ubytku słuchu, który zwraca uwagę Pacjenta jest trudność w rozumieniu mowy. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których warunki akustyczne stają się trudniejsze. Na przykład w trakcie spotkań  rodzinnych, gdy naraz mówi wiele osób lub w środkach komunikacji miejskiej. W odczuciu Pacjenta, nagle wszyscy wokół przestają mówić wyraźnie. Kłopoty takie są typowe dla osób z tzw. odbiorczym ubytkiem słuchu. Aby ułatwić sobie rozumienie mowy ustawiamy często głośniej radio lub telewizor, co z reguły wywołuje narzekania i protesty ze strony rodziny. Każdy z Państwa, w pewnym okresie życia może zetknąć się z tym problemem. Z roku na rok bowiem nasz słuch powoli i nieodwracalnie ulega stopniowo pogorszeniu. Jest to zjawisko fizjologiczne, naturalne podobnie jak sam proces starzenia. Nie możemy go cofnąć, ale możemy zmniejszyć jego uciążliwość.

Problemy ze słuchem to jednak nie tylko znak upływających lat. To choroba cywilizacyjna, która grozi ludziom w każdym wieku. Żyjemy w dobie wszechogarniającego ulicznego zgiełku i nieustannego szumu informacyjnego. Słuchamy muzyki podczas porannego joggingu, wiele godzin rozmawiamy przez telefon. Te i wiele innych czynników mogą powodować uszkodzenie słuchu.

Jeżeli po badaniu  okaże się, że mają Państwo ubytek słuchu, prosimy pamiętać, że nie są Państwo odosobnionym przypadkiem. Na całym świecie jest ponad 500 milionów osób dotkniętych  wadą  słuchu. W większości krajów rozwiniętych, jedna na sześć osób doświadcza ubytku słuchu. Na szczęście dla mniej więcej 90% populacji, można skutecznie zredukować problemy ze słuchem za pomocą  aparatu słuchowego.

 

Dodaj komentarz